بازاريابي بازاريابي .

بازاريابي

روشهاي نوين بازاريابي

به بازارهاي فعلي تان بسنده نكنيد. كل روز درون مورد بازارها و مشتريان جديد تحقيق و آنها را شناسايي كنيد. با استعمال از ابزارهاي مناسب و كاربردي، محصولاتتان را به آنها معرفي و به خريد قطعي ترغيب شان كنيد. به عملكرد هرروزه و يكنواخت تيم فروش تان صرفه جو نباشيد. وضعيت بازار، تمام لحظه دريافتن تغيير و تحول است. توصيه مي كنيم تيم فروشتان را با اين تحولات همسو و همخوان كنيد. براي اين هدف بهتر است هفته اي يك تا دو مجمع با تيم فروش تان ديدار داشته باشيد و ابعاد مختلف تحولات بازار و اقداماتي كه بايد درب اين جهت ادا دهيد تجزيه و تحليل كنيد. ار مشتري هايتان كمتر مي شوند يا خريد كمتري ارتكاب مي دهند، اين يك زنگ خطر براي شماست! بايد باب اسرع وقت نسبت به عيب يابيِ محصولات يا فرآيند فروش تان عمل كنيد و نقاط طفره و اشكالات ثانيه را برطرف كنيد. سهل انگاري دروازه اندر اين زمينه، به از دست دادن بخش اصلي اي از مشتريان تان و باب نتيجه كمبود شديد سود و مداخل كسب و كارتان منجر خواهد شد.

نظر به نقش حياتي و تعيين كنندهء آشنايي با تكنيك هاي فروش در دستيابي به سودآوري مطلوب و ايده آل، به 21 روش كاربردي براي افزايش فروش اشاره مي كنيم. بديهي است اجراي دقيق و همه جانبهء اين نكات، سهم قابل توجهي در رشد، رونق و بالندگي كسب و كار شما خواهد داشت.ا

براي هر روز، هر هفته و هر ماه از فرآيند فروش تان هدف مشخصي را تعيين و آن را با عدد بطور دقيق مشخص كنيد و تمام تمهيدات و مقدمات لازم را براي تحقق اين اهداف بسنجيد و فراهم كنيد. فروش هدفمند، فروشي سرشار از سود و بهره وري خواهد بود.خودتان و گروه تان را همواره از لحاظ دانش نوينِ فروش و به ويژه روانشناسي فروش به روز كنيد و به ابزارهاي مختلف فروش حرفه اي مجهز كنيد. اگر مي خواهيد تيم فروش تان به بازدهي و كارايي مورد نظرتان نزديك تر شوند، دغدغه هاي ماليِ آنها را برطرف كنيد و به شكلي برنامه ريزي كنيد كه آن ها با حوصله و به دور از استرس و در شرايط مطلوب بتوانند فروش داشته باشند.

شما تنها نيستيد! بسياري از رقيبان شما سعي دارند با استفاده از نقاط ضعفي كه شما به آنها بي توجه هستيد، گوي سبقت را از شما بربايند. رقيبان خود را بشناسيد! با نقاط قوت و ضعف خودتان هم روبرو شويد، آنها را بپذيريد و در جهت تقويت نقاط قوت و برطرف نمودن نقاط ضعفِ خود بكوشيد. در مقابل، با شناسايي نقاط ضعف حريف ميتوانيد بهتر از هميشه از نقاط قوت خود براي پيروزي و موفقيت استفاده كنيد.حتماً براي كارمندان فروش، كارشناسان فروش، مديران فروش و تمام كاركناني كه به هر نحو در فرآيند فروش نقش دارند، پرداختِ بيشتر به صورت پِلكاني را در نظر بگيريد. به آن ها بطور دقيق بگوييد كه در مقابلِ چه مقدار فروش، چه مقدار درآمد خواهند داشت. در مورد اعداد و ارقام حجمِ فروش و ميزانِ درآمد، به تيم فروش تان بطور شفاف اطلاع رساني كنيد. اين اقدامات در بلندمدت ميتوانند نقش تعيين كننده اي در بهبود عملكرد پرسنل و افزايش فروش داشته باشد.

بازار يابي تو كسب و كار امروز يك حكم ضروري است ودر مو قعيت ساز مانها پيكره اساسي ايفا مي كند.بازاريابي به فروش از طريق ويزيتوري يا تهيه آگهي هاي تبليغاتي محدود نمي شود و مفهوم بسيار فراگير تري دارد و به همين دليل عرض مي شود تفكر بازار يابي بايد دروازه اندر كليه ي بخش ها و فرايند هاي سازماني رخنه كند و مورد توجه سكون گيرد.خلق شهرت اسم تجاري مناسب ، تبليغات مناسب ، توجه به تغير دائم داخل نيازها ودر نهايت بهره گيري ازفناوري زمان از الزامات اساسي است.بازاريابي نتيجه ناگزيرو دوري ناپذير وضروري سرمايه داري است.البته اين بدان معنا نيست كه بازاريابي تنها به كشورهاي داراي سربازي رژيم سرمايه داري محدود مي شود ، تكنيك هاي بازاريابي تو تمام نظامهاي سياسي و بسياري از جنبه هاي زندگي كاربرد دارد. بازاريابي محتوي طراحي و توليد محصول به شكلي كه نياز مصرف كننده را مدافعه حل كند. تعيين قيمت واقعي يعني قيمتي كه اضافه بر تضمين نفع مشتري را راضي نگه دارد. بيان پيشنهاد تقديم محصولات تو مكان مناسب (جايي كه مشتريان بتوانند محصول را بخرند ).تبليغات براي تشويق مشتري ها براي خريد محصول است.اجزاي تشكيل دهنده اين آميزه درون تمام موسسه ها مشابه است و تنها قرابت تناسب آنها متفاوت است

نقش بازاريابي در دنياي به شدت رقابتي امروز، غير قابل انكار است. حال، زماني كه اين پديده حياتي دنياي نوين را براي به كارگيري در صنعت سنتي ولي درحال رشد حمل و نقل درنظر بگيريم، قضيه كمي پيچيده تر هم ميشود. صنعتي كه از زيرساختهاي اوليه ي توسعهي هر كشوري به حساب ميآيد و بهبود روشها و راهكارها در آن، خود موجب حركت چرخ عظيم توسعه و پيشرفت آن كشور مي شود. برخي از روش هاي روز تبليغات و بازاريابي در كشورهاي توسعه يافته به مراتب با هزينه كمتر و بازده بالا انجام ميگردد ؛ ليكن در كشور عزيزمان ايران به دليل وابستگي تبليغات و بازاريابي به سياست ؛ اقتصاد عمومي كشور ؛ رشد علمي و فرهنگي و . . . موارد ديگر عملا بكارگيري متدهاي روز و جديد به دليل هزينه بالا و بازده كم امكانپذير نيست.(2)در ايران طي سال‌هاي اخير شاهد رشد و توسعه بكارگيري روش‌هاي نوين بازاريابي و تبليغات در پروژه‌هاي ساخت و ساز مسكوني، تفريحي، تجاري، اداري و شهرك‌ها بوده‌ايم. ارتباطات بازاريابي در اين صنعت با اهداف زير مورد توجه و استفاده قرار مي‌گيرد:

جذب مشتري با كيفيت براي پيش خريد يا خريد واحدهاي در دست ساخت يا آماده تحويل

جذب سرمايه‌گذار براي مشاركت در طرح‌ها و پروژه‌هاي ساختماني

جذب فعالان تجاري (بعنوان مثال برندهاي مطرح) براي حضور و فعاليت‌ اقتصادي در اين مجتمع‌ها پس از آماده‌سازي

جذب بازديدكننده و مشتري پس از شروع فعاليت مجتمع‌ها به ويژه مجتمع‌هاي تجاري و تفريحي

براي تحقق هر يك از اهداف فوق، شركت‌هاي سرمايه‌گذار، طراح و سازنده اين پروژه‌ها در حوزه بازاريابي و ارتباطات نيازمند خدمات مختلفي هستند.

تحقيقات بازاريابي و طراحي كمپين: اين خدمات با هدف كمك به فروش سريع و با كيفيت واحدهاي مسكوني، تجاري و اداري و نيز معرفي كل پروژه در كمترين زمان و با روشي مقرون به صرفه ارائه مي‌شود. كمپين يك برنامه جامع يكپارچه تبليغاتي است كه كليه رسانه‌هاي موثر براي جذب مشتري در كمترين زمان شناسايي و انتخاب مي‌كند. بعلاوه، پيام‌هاي ارتباطي جذاب و اثرگذار در قالب كمپين خلق شده و از طريق رسانه‌هاي انتخاب شده به مخاطبين هدف / بازارهاي هدف انتقال مي‌يابد.

ساخت تيزر و فيلم صنعتي: فرايند معرفي و جذب مشتري و سرمايه‌گذار در بسياري از پروژه‌هاي ساختماني مدت‌ها قبل از شروع عمليات ساخت شروع مي‌شوند. مهمترين ابزار براي معرفي اين پروژه‌ها تيزرها و فيلم‌هاي صنعتي با ساختارهاي رئال، انيميش يا تركيبي است.

تهيه كاتالوگ: در پروژه‌هاي ساختماني بزرگ يكي از مهمترين ابزارهاي معرفي و فروش كاتالوگ‌هاي جامع هستند. اين كاتالوگ‌ها اطلاعات دقيقي از پروژه‌ را بطور مستقيم به خريدار احتمالي و ساير ذينفعان پروژه ارائه مي‌دهد.

مالتي‌مديا و وب‌سايت: شبكه اينترنت يك چندرسانه‌اي ارزان و بسيار موثر است. واحدهاي فناوري اطلاعات مي توانندكليه خدمات ساخت مالتي‌مديا، كاتالوگ‌هاي الكترونيكي را براي پروژه‌هاي ساختماني بزرگ و متوسط به مشتريان ارائه كنند.

تبليغات محيطي: بخش تبليغات محيطي مي تواند بهترين موقعيت‌هاي مكاني را براي معرفي و تبليغ پروژه‌هاي ساختماني با صرف هزينه‌هاي بسيار معقول و اقتصادي ارائه نمايد. بعلاوه اين واحد مي‌توان با استفاده از موقعيت مكاني پروژه، آنرا تبديل به يك رسانه موثر و كم هزينه نمايد.

معماري و دكوراسيون داخلي: واحد خدمات معماري و دكوراسيون داخلي مي تواند دربازاريابي نوين به پروژه‌هاي مسكوني، تفريحي، تجاري، اداري و نيز طرح‌هاي ساختماني چندمنظوره خدماتي با دامنه وسيع ارايه دهد كه اين فعاليت‌ها از قبيل مشاوره، طراحي، معماري و دكوراسيون داخلي و فضاي بيروني را شامل مي‌شود.(9)

بازار يابي نوين در شركت هاي حمل ونقل

بازاريابي براي شركتهاي حمل و نقل كه به نوعي بازاريابي خدمات محسوب ميشود، تا حدي مشكل تر از بازاريابي براي محصولات مصرفي به حساب ميآيد. چون خدمات، عموماً ملموس، قابل ذخيره سازي و جابجايي نيستند. لذا، توسعه انواع فعاليتهاي بازاريابي در شركت هاي حمل و نقل، ضامن بقاي اين شركت ها در اين بازار پرتلاطم محسوب ميشود.

ساليان بسيار است كه شركت هاي حمل و نقل، از راههاي گوناگون به گسترش بازار خود و به موازات آن، گسترش سود و منافع خود ميانديشند و در اين ميان به مواردي همچون تبليغ در نشريات، وبگاهها،ارائه هداياي تبليغاتي،استخدام افراد مجرب و آموزش ديده، استخدام بازاريابان حضوري به منظور مراجعه به شركتهاي صاحب بار و ... دست يافته اند كه هركدام از اين موارد در جايگاه خود،كارايي و اثربخشي خاصي دارد. حال در نظر بگيريد كه وقتي شركتي تمامي اين موارد را به صورت يكجا و به عنوان جعبه اي از ابزارها در اختيار داشته باشد، هم افزايي اين نيروها، به پيشبرد اهداف اين شركت حمل و نقل شتابي چشمگير ميدهد. مشابه اين جعبههاي ابزار را در زمان حال به تعداد انگشت شمار مي توان مشاهده كرد. مواردي همچون سامانه نوين اينترنتي بارياب با سرمايه گذاري بخش خصوصي و يا درگاه ملي بار با تصدي گري دولت، از اين قبيل اند. براي مثال، بررسيهاي به عمل آمده در نمونه ي اول (بارياب) نشان ميدهد كه افرادي متخصص مي كوشند تا از طرق گوناگون، تعداد بسيار زيادي از صاحبان بار از سراسر كشور را تشويق كنند تا بارهايي را كه قصد حمل آنها را دارند، در اين سامانه ثبت كنند و از طرفي ديگر، دربارهي اين بارها به صورت آني و در همان لحظهي ثبت، توسط پيامك و رايانامه(ايميل) به شركتهاي حمل و نقل استان مبدأ بارگيري، اطلاع رساني ميشود.

شركت حمل و نقل بدون صرف هزينه هاي سرسام آوري كه معمولاً در نتيجه ي استخدامهاي پياپي كارمند ويا پرداخت پورسانت هايي كه به دلالان و واسطه ها پرداخت مي شود، صورت مي گيرد، روزانه ده ها مورد بار ثبت شده در حوزه ي كاري خود را جستجو و مشاهده ميكنند، كه با توجه به تخصصي كه نسبت به هريك از اين بارها دارند، ميتوانند در يك محيط رقابتي، بار را از آن خود كرده و مسلّماً سود خود را افزايش دهند.در حمل و نقل زميني، به اين موضوع بسيار مهم، يافتن رانندگاني با مالكيت بسيار متنوع از خودروها را نيز به منظور حمل بارهاي شركتهاي حمل و نقل بيافزاييد.اين مهم، يعني برداشتن گام نهايي براي تبديل فعاليت هايي كه به پيدا كردن مشتري منجر شده اند و با يافتن راننده،تكميل و به سود تبديل مي شوند. لازم به ذكر است كه تمامي روش هاي حمل، اعم از زميني،دريايي،هوايي و ريلي، در انواع بين شهري و بين المللي در اين سامانه مورد استفاده قرار ميگيرد و تعداد بالاي كاربراني كه به استفاده از اين خدمات روي آورده اند، مهر تأييدي بر كاربردي بودن اين شيوه نوين به حساب مي آيد. نكته ي مهم در اين ميان، هزينه هاي بسيار پايين استفاده از اين سامانه هاي جستجوي بار و وسيله ي حمل است كه در مقايسه با ساير روش هاي گران قيمت بازاريابي در شركتهاي حمل و نقل، تقريباً رايگان به حساب مي آيد. مسلّماً جنبه ي پررنگتر اين نحوه ي قيمت گذاري براي اين قيبل امكانات كاربردي و سودآور، فرهنگ سازي اين نوع خدمات در كشورمان است كه هم خود دولت و هم برخي از شركت هاي خصوصي نسبت به آن اقدام كرده اند. فرهنگي كه درصورت قرارگرفتن در جايگاه حقيقي اش، موجب پديد آمدن يك بازار وسيع براي شركتهاي حمل و نقل خواهد شد.جعبه ابزار يا مجموعه خدماتي همچون سامانه بارياب (سامانه نوين جستجوي بار و وسيله حمل و يا موارد مشابه آن)، حاوي امكانات سودآور و كاربردي براي تمام بازيگران صنعت حمل و نقل همچون، شركت هاي حمل و نقل، رانندگان و صاحبان بار است و طبق قانون بقاي هر رابطه تجاري، كه برنده بودن طرفين هر معامله، پررنگ ترين موضوع آن است، تمامي مهره هاي اين صفحه ي عظيم كه بقا و پويايي اقتصاد يك كشور را رقم مي زنند، چه با كاهش هزينه هايشان و چه با افزايش سودهايشان برنده اند و به منافع دلخواه خود دست مي يابند (5).بازاريابي نوين دربنادر

مبحث بازاريابي بنادر با بازاريابي هاي كالاهاي تجاري از جنبه هاي مختلف متفاوت است. بنادر با حدودا ۲۰ نوع مشتري در ارتباط متقابل هستند كه عبارتند از صاحبان كالاها ، خطوط كشتيراني ها اعم از كانتينري ، فله ، نفتي ، مسافري ، شركت هاي حمل ونقل جاده اي ، ريلي ، هوايي و غيره كه هركدام انتظارات و درخواست هاي خاص خود را از بنادر دارند. لذا شناخت و پاسخ گويي به آنها از اهميت زيادي در مباحث بازاريابي دارد. با عنايت به تعريف بازاريابي كه همانا تحليل نيازهاي مشتريان ، طراحي محصولات و فرايندهايي كه به آن نيازها پاسخ دهد و مشتريان را از وجود محصولات و فرايندها آگاه سازد ، مشخص مي گردد بازاريابي بنادر چه وظيفه سنگين و مهمي را بر عهده دارد.

امروزه بنادر موفق داراي تيم و چارت سازماني و نيروي انساني متخصص و بودجه كافي جهت فعاليت هاي بازاريابي بندري مي باشند كه به جرات مي توان ادعا كرد كه عملكرد بندر در جذب كشتي و كالا به ميزان قابل ملاحظه اي به فعاليت و ميزان كارايي آنها بستگي دارد. به عنوان نمونه اينكه در بندر سنگاپور ۲۰۰ خط كشتيراني جهان در تردد هستند ، يا اينكه ساليانه در بندر رتردام هلند در حدود ۴۵۰ ميليون تن انواع كالاها تخليه و بارگيري مي گردد. قطعا فعاليت هاي بازاريابي بندري بين المللي قوي ، نظام يافته و مستمري براي جذب و نيز حفظ آنها انجام شده است. در جاده منتهي به بندر آنتورپ بلژيك تابلوهاي بزرگي با اين نوشته ها " آيا مي دانستيد كه اين بندر براي ۲۰هزار نفر شغل ايجاد نموده " و يا اينكه " اين بندر به ميزان ۱۰درصد در GDP اقتصاد كشور نقش دارد" ، توجه همگان را معطوف نموده كه هدف برجسته نمودن نقش بندر در اقتصاد آن كشور هستند.

از ضرورت بازاريابي بندري مي توان موارد زير را اشاره كرد:

۱- ماهيت فعاليت بنادر ، جنبه بين المللي بودن آنها هستند. بنادر صرفا پوشش دهنده نياز واردات و صادرات يك كشور نبوده بلكه جذب كالا و كانتينرهاي ترانشيپي و ترانزيتي ساير كشورها را نيز بر عهده مي گيرند. به عنوان نمونه از حدود ۲۸ميليون كانتينر تخليه و بارگيري شده در بندر سنگاپور درسال ۲۰۱۱ ميلادي به ميزان ۸۰درصد آن مربوط به كانتينرهاي ترانشيپي بوده كه مقصد نهايي آنها كشورهاي همجوار مي باشند. زيرا كشور سنگاپور صرفا ۴ميليون نفر جمعيت داشته ، وسعتش به اندازه جزيره قشم بوده و طول سواحلش صرفا ۱۷۰كيلومتر است با اين حال دومين بندر كانتينري جهان محسوب مي شود.همچنين بندر جبل علي امارات متحده عربي با عمليات ۱۲ميليون كانتينر درسال ۲۰۱۱ ميلادي و لقب گرفتن دهمين بندر برتر كانتينري جهان ، درحدود ۵۰درصد عمليات كانتينري آن مربوط به ترانشيپ است. بنابراين براي آشنا ساختن ساير كشورها با توانمندي ها ، زيرساخت ها و روساخت هاي بندري نياز به فعاليت هاي پورت ماركتينگ است.

۲- هزينه هاي زياد ساخت بندر ايجاب مي نمايد تا براي امكانات ايجاد شده بتوان كالا و كشتي جذب نمود كه در اين راستا اقدامات بازاريابي بنادر از اهميت خاصي برخوردار است. به عنوان نمونه هزينه ساخت يك ترمينال كانتينري با ظرفيت ۲ميليون TEU كانتينردرحدود ۷۰۰ميليون دلار ، هزينه خريد يك دستگاه گنتري كرين در حدود ۱۰ميليون دلار ، هزينه نصب و راه اندازي نرم افزار ترمينال كانتينري ۱۵ميليون دلار و هزينه لايروبي حوضچه و كانال هاي بندر ۲۰۰ميليون دلار است. حال خود درنظر بگيرد بندري كه با اين هزينه هاي سرسام آور ساخته شده ولي در جذب كالا و كشتي موفق نباشد چه ضرري به اقتصادي آن كشور وارد مي نمايد؟!

۳- رقابت شديد بنادر در دنياي اقتصادي كنوني باعث شده كه بنادر براي جذب هرچه بيشتر كالا و كشتي از يك طرف زيرساخت ها و امكانات خود را قوي و قوي تر نمايند و از سوي ديگر با انجام فعاليت هاي بازاريابي بتوانند براي امكانات ايجاد شده كه با هزينه سرسام آور مهيا نموده اند كالا و كشتي جذب نمايند. در جنوب شرقي آسيا بنادري نظيرشانگهاي ، سنگاپور ، هنگ كنگ وجود دارند كه ساليان متمادي است كه آنها درحال رقابت تنگاتنگ براي كسب رتبه برترين بندر كانتينري جهان هستند و هرسال يكي از آنها به آن نائل مي شود.به عنوان نمونه درسال ۲۰۱۱ ميلادي بندرشانگهاي چين با عملكرد ۲۹/۱ ميليون كانتينر رتبه اول ، بندر سنگاپور با عملكرد ۲۸/۴ ميليون رتبه دوم و بندر هنگ كنگ با ۲۳/۵ ميليون كانتينر رتبه سوم بندر برتر كانتينري جهان را كسب نمودند. درشمال غربي اروپا بنادر رتردام هلند ، آنتورپ بلژيك و هامبورگ آلمان رقابت شديدي با يكديگر دارند و در منطقه خليج فارس و درياي عمان بنادر جبل علي ، سلاله عمان ، شهيدرجايي ايران با يكديگر رقابت مي كنند.بنابراين باتوجه به ماهيت دنياي اقتصادي امروز كه همانا رقابت شديد است لزوم فعاليت هاي بازاريابي بنادر براي جذب هرچه بيشتر سهم بازار (Market Share) از اهميت فوق العاده اي برخوردار است. از جمله اقدامات بازاريابي كه بنادر جهان انجام مي دهند مي توان موارد زير را نام برد:۱- تبديل بندر به منطقه آزاد تجاري (FEZ) و يا منطقه ويژه اقتصادي (FEZ) و ارايه تسهيلات گمركي و تجاري براي جذب بيشتر كالا و كشتي.

۲- اعمال تعرفه ها و تخفيفات ترجيحي براي مشتريان عمده (خطوط كشتيراني بزرگ و يا صاحبان عمده كالا).

۳- حضور در كنفرانس ها و نمايشگاه هاي تخصصي حمل ونقل دريايي نظير TOC – SEATRADE.

۴- برگزاري همايش ها ، سمينارها و نمايشگاه هاي تخصصي.

۵- دارا بودن وب سايت تخصصي اينترنتي كه در آن امكانات و توانمندي هاي بندر به وضوح قابل مشاهده است.

۶- فعاليتهاي E-port Marketing (بازاريابي بندري الكترونيكي).

۷- ساخت ويديوكليپ به صورت مستند و انيميشن از بندر.

۸- اسپانسر شدن در فعاليت هاي رسانه اي كه بيننده هاي فراواني به خود اختصاص مي دهد.

۹- اعزام هيات هاي بازاريابي به شركت هاي كشتيراني و يا شركت هاي عمده صاحبان كالا كه در خارج از كشورشان است.

۱۰- تبليغات فراوان در رسانه هاي تصويري ، بولتن هاي خبري ، توزيع كاتالوگ وبروشور ، مجلات تخصصي نظير Cargo System ، Containerization International ، Fairplay ، Port & Harbors و غيره.

با بررسي و بازديد حضوري از بنادر مختلف جهان مي توان چنين ادعا نمود كه هم ادارات بندر (به عنوان نهاد دولتي و تبيين كننده اهداف و استراتژي هاي كلي) و هم پورت اپراتورهاي فعال در بندر (به عنوان بخش خصوصي) هركدام داراي تشكيلات و بخش بازاريابي مي باشند كه به صورت هماهنگ و يكپارچه با يكديگر همكاري و تعامل نزديك دارند. تصور كنيد چنانچه پورت اپراتوري در فعاليت هاي بازاريابي خود با يك خط كشتيراني كانتينري وارد مذاكره جهت جذب آن به بندر گرديده و يك سري تعهداتي مبني بر تخليه و بارگيري سريع و غيره ... ارايه نمايد ولي اداره بندر به عنوان مالك بندر و نماينده دولت چندان مايل به همكاري با آن شركت كشتيراني نبوده و يا همكاري لازم را به عمل نياورد نه تنها فعاليت بازاريابي بي نتيجه خواهد بود بلكه ضايع كننده منابع و ايجاد هزينه نيز مي گردد. بنابراين دراين خصوص ۳ نكته وجود دارد :

۱- هم ادارات بنادر و هم پورت اپراتورها داراي بخش و يا واحد بازاريابي بندري با چارت متمركز سازماني هستند.

۲- تعامل و همكاري نزديك و سازنده اي بين بندر و پورت اپراتور در فعاليت هاي پورت ماركتينگ وجود دارد.

هيچ كدام مسووليت و وظيفه بازاريابي خود را به دوش ديگري واگذار و محول نمي كنند(2).

بازاريابي نوين در بانكداري ايران

بنابراين روابط خلاق ميان مشتريان و بانك‌ها و مجموعه خدمات با كيفيت و ماهيت خدمات خريداري شده درب هنگام خريد به كيفيت تعامل و پيوستگي بين خيز طرف مشتري و مامور بستگي دارد. محاكمه مشتري سر پشه دره مورد بانك بر ماخذ ميزان توانمندي بانك درب كمك به حل معضلات و توسعه تجارت او ثابت است. دروازه اندر كشور ما و اكثر كشورهاي پيشرفته دنيا مقصود و غايت نهايي خاتمه سريع امور و عدم‌اتلاف وقت به لقب مهم‌ترين ماده موفقيت در رقابت كنوني مي‌باشد و مشتريان به عنوان اوليا تعيين‌كننده اهميت اعتبار بسياري زيادي براي تكنولوژي و سرعت و سر پشه دره درجه بعدي تخصص فني بانك‌ها قائل هستند. چيزي كه براي مشتريان اهميت اعتبار تعيين‌كننده و نهايي را دارد توانايي بانك در نمايش سرويس مورد نظرشان است از اين عرشه بانك‌ها براي كارآمد دمده شدن نيازمند به دست با خود حمل كردن اطلاعات كافي از مشتري، مكاشفه علائق و خواسته‌ها و توسعه روابط با او هستند.

اينگونه تعاملات پيوسته و مداوم اجتماعي همچون ملاقات‌ها، دعوت‌هاي رسمي و غيررسمي در مجامع و مراسم‌ها‌، شركت در مراسم‌هاي‌ مشتريان اهداي هدايا، جايزه خوش‌حسابي و مشاوره اقتصادي و تشريح خدمات بانكي را در دستور كار خود قرار دهند. در اين خصوص تشريح خدمات بانكي از اهميت بسيار بالايي برخوردار مي‌باشد. در بانكداري نوين جهاني تشريح خدمات بانك و خصوصا خدمات بانكداري الكترونيك الزامي است، مشتريان بانك‌ها حق دارند از طريق رسانه‌هاي عمومي، خدمات بانك‌ها را بشناسند و بانك‌ها ملزم مي‌باشند اين خدمات را به صورت بسيار راحت و آسان و مانند كسي كه براي يك شخص نابلد توضيح مي‌دهند اين خدمات را از اولين مرحله تا پايان آن تشريح نمايند و هرگز فكر نكنند كه مشتري واقف به اين امور و خدمات مي‌باشد.

هرگونه تخصيص هزينه در زمينه آگاهي دادن به مشتريان از طريق جرايد، يا رسانه‌هاي عمومي و خصوصا تشريح بانكداري الكترونيك كه از نتايج شايان آن عدم حضور فيزيكي مشتري در شعب بانك، توجيه بودن مشتري از خدمات آن بانك، صرفه‌جويي در وقت، بالا رفتن سرعت كار و در مجموع باعث بهره‌وري بالا براي بانك‌ها و رضايت مشتريان خواهد شد كه در سطح كلان اين صرفه‌جويي‌ها مبالغ بسيار بالايي سوددهي را براي طرفين به همراه خواهد داشت.

اجراي بازاريابي رابطه‌مند و مشتري‌مداري نوين در بانك‌ها منافع زير را تامين مي‌نمايد:

1 - حفظ مشتري‌هاي كنوني بدون هراس از تهديد رقبا

2 - كسب منافع و درآمد بيشتر از مشتريان كليدي كنوني و افزايش سهم بانك از هر مشتري

3 - كاهش قابل توجه هزينه‌هاي سپرده‌ها (منابع) و افزايش چشمگير بازدهي مصارف

4 - جذب مشتريان كليدي و تراز اول ساير بانك‌ها

5 - جذب مشتريان ساير بانك‌ها از طريق به راه‌‌اندازي تبليغات دهان به دهان مثبت مشتريان كنوني

تجربه ثابت نموده است كه يك مشتري قديمي راضي از سرويس و خدمات بانك به اندازه ده مشتري جديد در تبليغ و سودآوري آن بانك موثر خواهد بود.

صنعت بانكداري در صورت هرگونه اهمال و كم‌توجهي از جانب نيروهاي صف خويش به اصول كلي بازاريابي با مركزيت و نقطه ثقل مشتري، حيات بانك در معرض خطر قرار خواهد گرفت. بعضي قواعد و اصول كلي كه بانك‌ها ملزم به رعايت آن هستند عبارتند از:

1 - مهم‌ترين اصل و پايه بانك، مشتري است، رضايت و ارائه خدمات سريع و به دور از بوروكراسي برابر قانون وظيفه هر بانكداري مي‌باشد.

2 - بانكدار نقش امانت‌دار را ايفا مي‌كند و موجودي و ذخاير پولي او متعلق به سپرده‌گذاران است.

3 - بانك‌ها طبق قانون نقش نگهدارنده وجوه شهروندان را برعهده دارند و بايد اين وجوه را صرف اهداف سازنده و زيربنايي و توسعه و اعتلاي مملكت كنند و در هر استراتژي بازاريابي به اين اصل بايد توجه جدي شود.

4 - انتظار مي‌رود بانك‌ها پيش از حداكثرسازي بازدهي، ريسك خود را به حداقل ممكن برسانند.

5 - بانك‌ها در هر شرايط اقتصادي، مطلوب يا نامطلوب ملزم به ارائه خدمات هستند.

امروزه اكثر بانك‌ها با محيطي كاملا پويا روبه رو هستند، همه بانك‌ها چه بزرگ و چه كوچك با توجه به تغييرات برق‌آسا در موقعيت‌هاي رقابتي و شرايط حاكم بر بازار جذب و حفظ مشتريان تجاري را سرلوحه برنامه‌هاي خويش قرار داده‌اند و از عوامل مهم موفقيت بانك‌ها ارائه خدمات و سرويس سريع و صحيح و ايجاد اين احساس در مشتري است كه مشتري احساس كند رضايت وي از خدمات دريافتي براي بانك بسيار مهم است.در پايان، بانكداري امروز شيوه‌هاي نو، بازاريابي و مشتري‌مداري موثر، ارائه تكنولوژي‌هاي نو، سرويس‌دهي و خدمات موردنظر مشتري را مي‌طلبد كه هر بانكي در اين امور موفق‌تر عمل كند در بازار رقابتي موجب جذب منابع بالا و ماندگاري منابع و در نتيجه دوام و بقاي دائمي آن بانك با بهره‌وري بالا خواهد شد (3).نوروماركتينگ روش نوين بازاريابي

نتايج تحقيقات دانشگاه نورث وسترن۱ رگه انگ مي‌دهد كه مغز با تصميمات بسيار پيچيده‌اي سروكار دارد و مي‌تواند اين داده ها را از فرد قايم كند تا وي نداند كه چگونه اين تصميم ها اتخاذ مي‌شوند. اين بدان معنا است كه بسياري از تصميمات درون سطح ناخودآگاه افراد رخ مي‌دهد. شايد تا به حال به غوررسي درباره‌ي اين حقيقيت كه حتي برداشتن يك ليوان چاي نشانگر مجموعه‌اي از تصميمات پيچيده باب مغز است، فكر نكرده باشيد، ولي واقعيت متعلق است كه تو چنين مواقعي ما بايد تصميم بگيريم كه دست خود را به كدام سمت حركت دهيم، ليوان را گرفته و به سمت دهانمان مختفي كنيم و تمام اين حركات بايد بدون ريختن محتويات ليوان اجرا شود. حكماً اين تصميم‌گيري ها مثل بسياري ديگر از تصميمات ما، درب سطح ناخودآگاه‌مان رخنه مي‌دهند.

همانگونه كه گفته شد، مغز مسئول همه‌ي رفتارهاي مصرف‌كننده است و براي عملكرد مناسب، به انرژي نياز دارد. اگرچه مغز فقط ۲ درصد از كل حجم بدن را تشكيل مي‌دهد، ولي حدود ۲۰ درصد انرژي دريافتي بدن را مي‌سوزاند. بسياري از فعاليت هايي كه در طول روز به‌وسيله‌ي مغز انجام مي‌دهيم، به‌صورت ناآگاهانه صورت مي‌پذيرد. به همين دليل حدود ۸۰ درصد از انرژي كه مغز استفاده مي‌كند، در حالت استراحت مغز سوزانده مي‌شود؛ يعني حداكثر فقط از ۲۰ درصد توان مغز خود به‌صورت آگاهانه استفاده مي‌كنيم.

نتايج تحقيقات و يافته‌ها نيز حاكي از آن است كه چيزي در حدود ۸۵ تا ۹۵ درصد از تصميمات انسان در سطح ناخودآگاه او رخ مي‌دهد. كشف آنچه در مغز ما مي‌گذرد كه برند يا محصولي را به محصول ديگر ترجيح مي‌دهيم و چه اطلاعاتي از فيلتر مغزي ما مي‌گذرد و كدام اطلاعات مجال ورود به حافظه‌ را نمي‌يابد و به فراموشي سپرده مي‌شود، كليد ساخت برندهايي اثرگذار و قدرتمند در آينده خواهد بود. نوروماركتينگ كليد گشودن افكار، احساسات، و اميال ناخودآگاهي است كه موجب برانگيختن ما به خريد مي‌شوند. مجله‌ي New Scientist نيز در يكي از شماره‌هاي خود اذعان مي‌كند كه: نوروماركتينگ، روِياي بازاريابان براي ورود به دنياي درون و مغز مشتريان را به حقيقت تبديل كرده است (4).بازاريابي الكترونيكي

همان‎طور كه در اوايل دهه ۱۹۹۰ اينترنت بيشتر جنبه تجاري به خود گرفت و كاربران شروع به مشاركت در شبكه گسترده جهاني نمودند، واژه‎هاي كسب و كار الكترونيكي، تجارت الكترونيكي، و بازاريابي الكترونيكي ابداع شد و كاربردهاي آن‎ها به سرعت گسترش يافت. كسب و كار الكترونيكي به استفاده از تكنولوژي‎هاي تعاملي(محاوره‎اي) ديجيتال و تكنولوژي اطلاعات جهت هدايت و انجام امور يك سازمان اشاره دارد . اين واژه اغلب مترادف با تجارت الكترونيكي و بازاريابي الكترونيكي مورد استفاده قرار گرفته است ، در حالي كه تجارت الكترونيكي و بازاريابي الكترونيكي تنها بخشي از كسب و كار الكترونيكي مي‎باشند. به طور مشابه بازاريابي الكترونيكي نيز تكنولوژي‎هاي فوق را به منظور انجام فعاليت‎ها و عمليات بازاريابي سنتي يافتن مشتري، ارتباط برقرار كردن با آن‎ها، و ارائه ارزش به آن‎ها مورد استفاده قرار مي‎دهد . بازاريابي الكترونيك، بكارگيري اينترنت و ديگر تكنولوژي‎هاي ديجيتالي مرتبط جهت دستيابي به اهداف بازاريابي است . تجارت الكترونيكي نيز به طور خاص، به تسهيل مبادلات ايجاد شده توسط فعاليت‎هاي بازاريابي كسب و كار اشاره دارد. تجارت الكترونيك يك متدلوژي كسب و كار مدرن است كه نياز سازمان‎ها، مديران، و مشتريان به كاهش هزينه‎ها و در عين حال بهبود كيفيت كالاها و خدمات، و افزايش سرعت تحويل را مورد توجه قرار مي‎دهد. از اين تعريف مي‎توان دريافت كه بازاريابي از طريق اينترنت و شبكه گسترده جهاني كارايي‎هاي بسياري را فراروي سازمان‎ها و بازاريابان قرار مي‎دهد. از طرف ديگر، بازاريابي الكترونيكي و بازاريابي اينترنتي نيز اغلب مترادف با يكديگر به كار رفته و به يك مفهوم اشاره دارند .

امروزه، اينترنت عرصه‎اي را فراهم آورده كه تجارت الكترونيك اتفاق مي‎افتد، اطلاعات از طريق شبكه گسترده جهاني و اي‎ميل مبادله و عرضه مي‎گردند، و ارتباطات سريع امكان‎پذير مي‎گردد. هر چند، بازاريابي الكترونيكي چيزي فراتر از اينترنت صرف است. بازاريابي الكترونيكي تكنولوژي‎هاي ديگري كه مديريت ارتباط با مشتري، برنامه ريزي منابع كسب و كار، مديريت زنجيره تامين، و … را امكان‎پذير مي‎سازند را نيز در بر مي‎گيرد. در اين مطالعه، بازاريابي الكترونيك به عنوان استفاده از اينترنت و تكنولوژي‎هاي مرتبط، همراه با ديگر ابزارهاي ارتباطي بازاريابي جهت دستيابي به اهداف بازاريابي تعريف مي‎گردد.

اگر محصولات و خدمات شما قابليت فروش آنلاين را دارد توصيه مي شود در اولين فرصت سفارش طراحي فروشگاه اينترنتي خود را به يك شركت طراحي وب معتبر بدهيد . راه اندازي فروشگاه آنلاين به كاربران شما و نمايندگان و بازاريابان محصولات وخدمات شما كمك ميكند تا حتي در دور افتاده ترين شهرها امكان بازارسازي براي شما وجود داشته باشد . هزينه طراحي فروشگاه اينترنتي در حدود يك / صدم هزينه راه اندازي يك نماينده فروش و يا يك / هزارم هزينه راه اندازي يك شعبه رسمي خواهد شد. از جمله مواردي كه مي توان در بازاريابي الكترونيكي در نظر گرفت (1).

بهينه سازي سايت در موتورهاي جستجوگر معتبر دنيا

بهترين زمان براي افزايش رتبه سايت در گوگل يا ياهو و ساير جستجوگر ها ؛ حداقل 2 ماه پس از طراحي سايت يا طراحي فروشگاه اينترنتي است . پس از راه اندازي سايت يا فروشگاه اينترنتي اولين گام افزايش رتبه و رنك سايت يا فروشگاه اينترنتي در موتورهاي جستجوگر معتبر دنيا ميباشد . بهينه سازي سايت با هدف افزايش رتبه صفحات سايت در نتايج جستجوي كاربران در گوگل ؛ ياهو ؛ بينگ و . . ساير جستجوگر ها ميباشد كه اين افزايش رتبه موجب افزايش بازديد سايت يا افزايش بازديد فروشگاه اينترنتي و در نهايت موجب افزايش تاثيرگذاري تبليغات و بازاريابي از طريق وب سايت در فضاي مجازي ميباشد .

تبليغات اينترنتي در بهترين سايت هاي ايران و جهان !

بنرهاي تبليغاتي ؛ تبليغات متني و لينكدار ؛ انتشار مقاله و خبر با هدف تبليغات و . . ساير تبليغاتي كه در بهترين سايت هاي ايران و جهان براي وب سايت يا فروشگاه اينترنتي شما انجام ميگردد . هزينه تبليغات اينترنتي بستگي به رتبه سايت تبليغاتي مورد نظرتان دارد . اگر ميخواهيد از ارزش يك سايت براي تبليغات آگاهي حاصل كنيد كافيست نام سايت را در www.alexa.com وارد نماييد و رتبه سايت مورد نظرتان را در ايران و جهان مشاهده نماييد .

تبليغات اينترنتي در سايت هاي مرتبط با محصولات و خدمات !

تبليغات هدفمند هميشه بازده بالايي دارد . سايت هاي خبري ؛ بازي و سرگرمي ؛ تجاري و . . تبليغاتي هستند كه بصورت تخصصي در مورد محصولات و خدمات شما تبليغات و بازاريابي انجام ميدهند .

ارسال ايميل تبليغاتي و گروهي !

ارسال ايميل گروهي فقط در صورتي براي شما مفيد است كه راه اندازي سايت خود را با محتواي مفيد و لينك هاي صحيح انجام داده باشيد . طراحي ايميل تبليغاتي خود را به همراه زمان بندي ارسال ايميل هاي گروهي و انبوه به شركت هاي معتبر و با سابقه در اين رابطه سفارش دهيد

ارسال پيامك تبليغاتي هدفمند !

هم زمان با راه اندازي وب سايت خود يك پنل ارسال پيامك داراي بانك شماره موبايل كشوري شامل شماره موبايل مشاغل طبقه بندي شده و بانك شماره موبايل محله ها با تفكيك كد پستي را تهيه كنيد . ارسال پيامك تبليغاتي به شماره موبايل محدوده اي خاص و يا شماره موبايل مديران صنفي خاص در زمان مناسب و با متن مناسب در افزايش فروش و توسعه بازاريابي شما تاثيرگذار است انتخاب پنل اس ام اس مناسب مهم است !

ازاريابي اينترنتي توسط سايت هاي تخفيف گروهي !

وب سايت هاي مزائده ، مناقصه ، قرعه كشي ، بازي و سرگرمي و حراجي ها و نمايشگاه هاي مجازي هر كدام سيستم هاي متنوعي را براي بازاريابي و فروش محصول در اختيار ما قرار ميدهند . بهترين سايت هاي تخفيف گروهي را انتخاب كنيد و به چند سايت مناسب با فروش بالا محصول يا خدمت خود را با هدف همكاري در فروش بسپاريد . سايت هاي تخفيف گروهي اين امكان را به شما ميدهند تا آگهي هاي تخفيف دار يا فروش ويژه خود را به جاي معرفي در سايت خودتان و يا صرف هزينه و تبليغات در سايت هاي ديگر توسط سايت هاي تخفيف گروهي انجام دهيد

اغلب سايت هاي تخفيف گروهي به دليل نياز به تخفيف 60% الي 90% در جستجوي خدمات و محصولاتي هستند كه با وجود اين تخفيف باز هم براي توليدكننده منفعت به همراه داشته باشد . بهتر است سايت هاي تخفيف گروهي را بيابيد كه براي عرضه و فروش محصولات شما علاقه نشان دهند و يا براي فروش محصول يا خدمت شما يك برنامه يكساله زمان بندي شده به شما ارائه دهند . اگر محصول خاص است ؛ قبل از مذاكره با سايت تخفيف گروهي سابقه فروش سايت تخفيف گروهي را دنبال كنيد و ميزان موفقيت سايت را در فروش محصولات يا خدمات خاص ارزيابي كنيد (8).بكارگيري روشهاي نوين بازاريابي الكترونيكي در جذب توريست eTourism

تعداد كاربران اينترنت و شبكه هاي بين المللي اينترنتي به شكل فزاينده اي رو به رشد مي باشند بدين ترتيب هر بنگاه تجاري – خدماتي موظف است تا پاسخگوي خيل عظيم اين گروه از مشتريان و كاربران بدون در نظر گرفتن مرزهاي جغرافيايي باشد باشد .يكي از مهمترين كاربردهاي فناوري اطلاعات و ارتباطات و اينترنت ، در صنعت گردشگري است و به دليل نقش و اهميتي كه صنعت گردشگري خارجي مي تواند در ابعاد مختلف از جمله ايجاد درآمدهاي ارزي و افزايش توليد ناخالص داخلي ، منبع در آمد براي دولت ، منبع ايجاد اشتغال و بهبود خدمات اجتماعي داشته باشد ، بنابراين براي ورود به بازار رقابتي جهان مجبور به تجهيز امكانات و بهره برداري از تكنولوژيهاي نوين مي باشند. ابزار الكترونيكي و اينترنت در تمام زنجيره توزيع خدمات گردشگري شامل : خطوط هوائي ، مهمان پذيري ، گردانندگان تور ، آژانسهاي مسافرتي و مقاصد سفر تغييرات شگرفي ايجاد كرد بر اساس پيش بيني هاي سازمان جهانگردي ، تا سال ۲۰۲۰ تعداد جهانگردان به ۱۵۶۰ ميليون نفر بالغ خواهد شد و اين صنعت نرخ رشد متوسط ۴.۱ درصد را تجربه خواهد كردكه بخش هاي مختلف اين صنعت در محيط اطلاعاتي مي تواند به شناسايي فرصت هاي تجاري در بازار بپردازد.بزرگترين مزيت تورهاي الكترونيكي اين است كه مي تواند محصولات مختلفي در زمينه صنعت جهانگردي در سراسر دنيا با هزينه اي بسيار اندك در اختيار متقاضيان و مسافران قرار دهد، حذف هزينه هاي سربار مربوط به دفاتر فروش بليت و ذخيره جا ، كاهش هزينه چاپ و صدور بليت و پرداختن كميسيون به آژانس هاي مسافرتي توانسته است هزينه هاي ذيربط را كاهش دهد . آژانسهاي مسافرتي الكترونيك آژانس هاي مسافرتي خارجي اغلب واسطه صنعت گردشگري و مشتريان دور از منطقه گردشگري مي باشند . با وجودي كه بسياري از آژانس هاي سراسر دنيا تواما به عنوان آژانس هاي داخلي و خارجي عمل مي كنند ، اما وجوه تمايز واضحي بين اين دو رشته وجود دارد .(۱۹۸۹)Holloway عنوان مي كند كه نقش اصلي نمايندگان ايجاد مكان دستيابي راحت خريداران به محصولات گردشگري است .

بنابراين آژانس هاي مسافرتي از ICT ها براي كسب اطلاعات جامع در مورد دست اندر كاران اين صنعت ، نرخ و ظرفيت هاي موجود و ثبت رزروسازي استفاده مي كنند .مقصد سفر الكترونيكي مقصد و مكان گردشگري در صنعت گردشگري دليلي براي بودن است . اين مكان ها نياز به سفر كردن را ارضاء مي كنند و جذابيت اين مكان ها ست كه انگيزه بازدهي از آنها را ايجاد مي كند

مقصد به عنوان مجموعه اي از محصولات ، تسهيلات و سرويس هايي كه ” مجموعه سرويس هاي گردشگري ” يا ” تجربه سفر ” را در بر مي گيرد ، محسوب مي گردد . به عنوان مثال پاريس به عنوان يك مكان سياحتي جذابيت ها و ويژگي هاي ملموس ( مثلا جذابيت بومي ، موزه ها ، تئاتر ها ، پارك ها ) وجوه نا ملموس ( محيط ، فرهنگ و هنر) زيادي را توام با سرويس ها و تسهيلات گردشگري و منطقه اي ( مثلا هتل ها ، رستوران ها ، و دكه اي اغذيه فروشي ، تاكسي ها ، مترو و ساير وسائل حمل و نقل عمومي ) را به همراه دارد

بنابراين ICT ها و DMSها خصوصا به مكان هاي سياحتي در تقويت قدرت رقابتي شان كمك شاياني خواهد نمود .نتيجهتجارت الكترونيكي يكي از بارزترين مثالهايي است كه در آن فناوري اطلاعات و ارتباطات (ICT) مي تواند در مبادله اقتصادي مشاركت كند . تجارت الكترونيكي به كشورها كمك مي كند تا كارايي تجاري شان را بهبود بخشند.

ورود كشورهاي در حال توسعه را در اقتصاد جهاني تسهيل مي كند و به مشاغل و شركتها اجازه رقابتي تر شدن را مي دهد و ايجاد مشاغل و به موجب آن ثروت مي نمايد ولي دانستن اينكه ابزار قدرتمندي است براي اطمينان از اينكه از آن در بهترين مورد استفاده شود كافي نمي باشد . ما نيازمند فهم چگونگي كار آن هستيم و اينكه چگونه و چه وقت بايد از آن استفاده كرد و راههاي خلاق عملي كردن اين دانسته ها ، انتشار آن بطور وسيع و در نهايت قدرت آنرا در گسترش تجارت و پيشبرد اقتصادي در يابيم .

در اين دوران فناوري اطلاعات به سرعت رو به پيشرفت است و هر لحظه برتعداد استفاده كنندگان آن اضافه مي شود . كشور ايران نيز با توجه به امكانات بيشمار تكنيكي و فني و نيروي انساني بايد با اين موج جديد همسو و هم جهت شود . در حقيقت پس از انقلاب كشاورزي و انقلاب صنعتي ، انقلابي ديگر در جهان در حال رخ دادن است كه جاي گريزي از آن نيست .

از اينرو لازم است فرصتهاي حاصله از اين تحول فناوري را غنيمت شمرد و با توجه به ملاحظات ملي از آن بهره گرفت (6).

بازاريابي محتوايي

بازاريابي محتوايي، بازاريابي براي امروز و فردا، بازاريابي محتوايي يك تكنيك بازاريابي است كه ساختن و گسترش دادن محتواي با ارزش، با كيفيت و مرتبط با حوزه كاري شما را در جهت جذب و متقاعد ساختن مشتري و ايجاد ارتباط مستمر با او سرلوحه كار خود قرار مي دهد. اين كار با هدف جذب مشتري سود آور يا مشتري بالقوه انجام مي گيرد.

در اصل بازايابي محتوايي هنر برقراري ارتباط با مشتريان حقيقي و بالقوه بدون امر فروش است. در اين روش شما محتوايي مفيد را بدون چشم داشت و تلاش براي تحميل كردن محصول خود به او، در اختيار مخاطب قرار مي دهيد. يك روش بي وقفه بازاريابي كه به هوشمند شدن مشتري خود اهميت مي دهد. ماهيت اين استراتژي محتوايي بر اين باور است كه ما، به عنوان صاحبان كسب و كار ، اطلاعات مفيد و به روز را در اختيار مشتريان قرار مي دهيم و آنها در آخر با انجام خريد از ما، مرتبط ساختن كسب و كار خود به ما و وفاداري به مجموعه ما پاداش اين كار را خواهند داد (10).

آينده بازاريابي در ايران

تا وقتي كه رويدادها براي ما بوجود مي آيند و ما نقشي در بوجود آوردن و جلوگيري از آن ها نداريم، نه تنها نقشي در بازاريابي بلكه نقشي در توليد و بازرگاني هم نخواهيم داشت. زماني مي توان آينده بازاريابي در ايران را ترسيم كرد كه فاكتورها به نحوي منظم شده باشند تا وقتي آن ها را پشت سر مي گذاريم بتوان روندي را بدست آورد كه نتيجه اش پيش بيني باشد.

بايد فرهنگ سازي كرد و جامعه را بتدريج از حالت پيرو به پيشرو تبديل كرد و اشخاص را فكور و تصميم گيرنده نمود. تا زماني كه به جاي افراد فكور و دانشمند، عوام كساني كه فكر نمي كنند و زندگي برايش مهم نيست و به دنبال رويدادها مي روند داشته باشيم، بازاريابي جايي نمي تواند داشته باشد جز اين كه ابزاري در خدمت آن ها باشد. اما با توجه به نيروي فرهيخته و دانش آموخته روند رو به رشدي طي مي شود و آينده اميدوار كننده است. همه ناچاريم كه زمينه رشد و پيشرفت راستين را فراهم كنيم. دولت، بخش خصوصي، صنايع، بخش كشاورزي و ... چشم انداز كشور ما در سال ۱۴۰۰ با يكصد ميليون جمعيت به نسبت جوان، با كاهش درآمدهاي نفتي، بايد به جد مورد توجه همه دست اندركاران به ويژه خود مردم و فرد فرد ما قرار گيرد. شرايط در كشور به گونه اي پيش مي رود كه شركت ها حساسيت و ارزش بازاريابي را درك مي كنند، بسياري از آن ها ممكن است شكست بخورند و بعد بفهمند كه از بازاريابي غافل بوده اند.

آينده بازاريابي در كشور به دليل وقوع اتفاقات ذيل درخشان است:

۱) تفكيك مديريت از مالكيتسرمايه گذاران در حال فهم اين نكته هستند كه خودشان نبايد مدير باشند و بايد مالكيت را از مديريت جدا كنند.

۲) عضويت ايران در سازمان تجارت جهاني


.

نتيجه گيرياكنون كه ته از سي سال بيگانگي با بازاريابي، فضايي براي ”بازاريابي نوين“ پرداخته شده است، بايست است تا با آسيب‌شناسي بازاريابي ديرينه و فعلي، الگويي براي ”بازاريابي مؤثر“ ارايه كرد. ارتباط درست بين دانشگاه و بخش‌هاي اقتصادي كشور و اقبال مي‌تواند درب يافتن و اجراي اين مثل بسيار مفيد باشد. پيشنهاد مي‌شود تا با همكاري فعالان اقتصادي كشور، به ويژه اتاق‌هاي بازرگاني، وزارتخانه‌هاي مربوطه، كارشناسان بازاريابي و باشگاه علمي بازاريابي ايران كه تأسيس شده است، بازاريابي با مفهوم صحيح و كامل آن، جايگزين برداشت بي پايه و نارساي ديرين گردد. برگزاري كارگاه هم‌انديشي بين بنگاه‌ها و تشكل‌هاي اقتصادي، مراكز دانشگاهي، انجمن‌هاي علمي بازاريابي براي بحث و گفت‌وگو و ايده‌يابي و راه‌يابي چگونگي ترويج و توسعه بازاريابي نوين درب همه سطوح از بنگاه‌هاي متوسط و كوچك تا بنگاه‌هاي بزرگ و حتي داخل سطح كلان جامعه و صادرات و گردشگري، يك وجوب براي پايه‌ريزي نشان مشهور و مهارتي است كه مي‌تواند زمينه‌ساز تحولات زيادي در صرفه جويي كشور باشد. دنياي امروز با جهاني شدن رقابت، نيازمند بنگاه‌هاي بازاريابي محور است و بازاريابي نوين يعني تسلط بر دانايي ابهام پيچيدگي و مهارت‌ها و تكنيك‌هاي ”بازارشناسي، بازارسازي و بازارداري‌“ در اندرون و خارج از كشور و دروازه اندر همه بازارها.

اگر بپذيريم كه توقع آينده، رقابتي جهاني و حرفه‌اي است،آگاهي از ابزارهاي د
برچسب: تكنيك هاي افزايش فروش،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ساعت: ۰۹:۳۳:۱۲ توسط:مريم موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :